I já jsem se rozhodl, že začnu zveřejňovat materiály, které jsem za mnoho let nikde moc neukazoval, hlavně proto, že jsem chtěl udělat co nejtlustší silnou čáru za minulostí. Ale Tomáš svými výpady, osočováními a aktivitami, které jsou v mnohém za hranicí nejen slušnosti, ale i zákona mne prostě donutil, že se budu muset aktivně bránit a i já ukazovat na všechny ty lži a podlosti, které Tomáš, ale i redaktor Kubík a další jejich poskoci vytvářejí.
Nyní se o celém případu natáčí nový seriál. Naštěstí je pod taktovkou České televize – a ne nějakého bulvárního plátku. Ale i když já osobně považuji ČT ze jediné médium, které se nehoní jen po senzacích a snaží se nestranně informovat, měl jsem potřebu jim napsat a trošku si postesknout. Zde je dopis adresovaný tvůrcům seriálu:
V Sokolově 30.11.2025
Krásný dobrý den.
Dovoluji si Vás okrást o kousek jistě cenného Vašeho času. Jsem ten, „o kterém natáčíte“ seriál „Kamarád“. Respektive ten, který měl být (a jistě ve vašem podání bude) zneuživatelem dětí. Tedy vlastně dítěte.
Kromě inteligentního člověka a člověka s obrovskými morálními zásadami se považuji za střídmého a racionálně uvažujícího člověka. Samozřejmě nechci a nebudu jakkoliv zasahovat, hodnotit Vaši práci. Téma zneužívání dětí je i pro mne jedna z klíčových věcí, o které si myslím, že je potřeba dělat obrovskou osvětu a tématu věnovat více, než jen běžný prostor.
Osobně nesleduji jiné zprávy, než právě na ČT. (Televizi jsem cca před 12-14 lety vypnul a již si nepořídil žádné zařízení, které přijímá nové kódování signálu. Viděl jsem, že média dokáží obrovské věci a je v nich nekonečný potenciál – a bohužel často na bázi bulváru.) Jsem ale přesvědčený, že ČT je jedna ze záruk, kde se nehraje jen na sledovanost (za každou cenu), ale snaží se naprosto objektivně podávat informace.
Sledují nyní v iVysílání seriál „Ratolesti“, který považuji za skvěle zpracovaný a přínosný. Tedy asi, bohužel, ne pro většinu diváků. Myslím tím, že stejně jako bulvární média, mnoho lidí nehledá hlubší myšlenku, ale zase v tom hledají senzaci. Ostatně dle mého názoru i letošní volby potvrdily, jak společnost přemýšlí.
Proč vlastně píši. Přečetl jsem si tiskovou zprávu k Vašemu projektu. „Česká televize natáčí nový seriál Kamarád – příběh o zneužití důvěry a hledání spravedlnosti.“ Jako téma opravdu velmi potřebné. Ale vzhledem k tomu, že píšete, že „Tvůrci vycházejí z autentických spisů a výpovědí, ale příběh zpracovávají anonymně. Cílem je ukázat, proč je pro mladého člověka složité rozeznat hranice přátelství a jak obtížně na podobné situace reaguje okolí – od školy přes rodiče až po justici“ je to velmi konkrétní a zasáhne to samozřejmě mnoho lidí.
Mrzí mne, že nevím nic o tom, že by autoři měli potřebu, nebo snahu se přímo zeptat těch osob, o kterých napsali scénář, a kterým se budou věnovat jednotlivé díly. (Předpokládám, že „oběť“ se vypovídala dostatečně.) Předpokládám, že hlavní zdroj informací je soudní spis. Jenže papír a písmo – to jsou mrtvé informace. Z nich se člověk nedozví, jak se rádoby poškozený v soudní síni směje svědkům, jak další svědkyně bezostyšně lže, a když ji její lež dokážeme, tak státní zástupce se jen vyjádří tím, že svědectví této svědkyně není důležité. Ale v rozsudku se pak soud na její výpověď odkazuje…
Nikdo nekontaktoval mě. Nikdo nemůže vědět, jak já jsem se cítil a jaké zklamání jsem zažíval já.
Předpokládám, že velkou měrou jste čerpali i z podcastu „Kamarádi“. Kdy redaktor Kubík nejenže perfektně zapracoval se střihem, ale celé to nahrál tak, aby z toho vytěžil naprostou senzaci. Celou dobu mi lhal. Řekl mi, že chce napsat článek o tom, jak se žije obviněnému. Vysloveně jsem mu zakázal používat mé nahrávky, fotky. A pak ještě zveřejňoval další lži, které mu rádoby poškozený naposílal.
Chtěl jsem už mít pokoj, proto jsem se snažil víceméně se nevyjadřovat a nikde nic nesdílet, na rozdíl od „oběti“. A přesto jsem Kubíkovi „naletěl“. Ale vznikající seriál mne zlomil. I já budu chtít a budu zveřejňovat všechny ty lži a výplody od TP, kterými již mnoho let na sítích útočí.
Najděte další mé oběti… Najděte jakoukoliv lež, která je prokazatelná (od přípravného řízení, kdy jsem byl obviněn až po současnost) a já za každou oběť i za každou mně prokázanou lež věnuji 50.000,- Kč na dobročinné účely. Na druhou stranu zkuste oslovit „oběť“, jestli by šla do stejné výzvy z druhé strany.
Je mi líto třeba paní PT, maminky tří kluků, kteří chodili do oddílu, která s námi jezdila na akce, která několikrát vypovídala u soudu nejen o mně, ale i o podlé povaze „poškozeného“, který psychicky zneužíval i jí. Tatáž maminka, která vypovídala i v podcastu Kubíka a její výpověď byla sestříhána tak, že mi volala a plakala do telefonu, že takhle a tohle neříkala. Z toho mám strach. Že to ublíží i těm lidem, o kterých se mluví.
Píšete, že chcete ukázat bezmocnost. Ale nejsem si jistý, jestli tohle bude právě ta správná bezmocnost.
Omlouvám se za Váš čas. Já jsem to prostě napsat musel. Je mi jasné, že nezměním vůbec nic, ale mockrát jsem litoval, že jsem neudělal nic.
Skončím tak, jak jsem začal. V ČT mám jako v jediné médium důvěru. V seriálu „Ratolesti“ byly některé věci změněny oproti skutečnosti také – a přesto, nebo právě proto je i pro mne seriál velmi hodnotný. Doufám, že stejně hodnotný bude i seriál „Kamarád“.
S úctou PV